Relacja z edycji 2024
Zobacz, co działo się 6-7 września 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku podczas III edycji festiwalu ŚwiatłoSiła!
Wykłady, warsztaty, sprzęt od czołowych marek i spektakularne sesje na żywo, a wśród gwiazd legendarny Joe McNally. Festiwal po raz kolejny przekroczył oczekiwania, umacniając swoją pozycję w czołówce wydarzeń branży foto-video w Polsce.
Lepsza Fotografia, lepszy film!
ŚwiatłoSiła to festiwal, który zyskał miano najbardziej fotogenicznego w Polsce. Dosłownie i w przenośni, a to z uwagi nie tylko na piękne umiejscowienie w sercu Gdańska, stoczniowe plenery czy niesamowite wnętrze Europejskiego Centrum Solidarności, ale także dzięki ilości aparatów, fotografów i modelek na metr kwadratowy! Około 3 tysiące osób kochających fotografię i filmowanie w jednym miejscu – to musiało zrobić wrażenie!
Wykłady otwarte dla każdego! Darmowa wiedza i inspiracje
Na wstępie warto zaznaczyć, że festiwal ŚwiatłoSiła pozostaje jedynym tego rodzaju darmowym wydarzeniem w Polsce. Aby wziąć udział w większości z około 100 wydarzeń towarzyszących, wystarczy rejestracja przez internet, a przy wejściu na imprezę, wymiana elektronicznego biletu na charakterystyczną, pomarańczową opaskę.
Opaska na ręku uczestnika umożliwia wstęp do 9 sal, gdzie odbywają się prelekcje najlepszych fotografów i filmowców z Polski i zagranicy, w tym do głównego audytorium, mogącego pomieścić kilkaset osób.
Na jego scenie odbywały się nie tylko wykłady, ale również studyjne sesje na żywo z udziałem modelek i zaawansowanego oświetlenia. Piotr Werner i Peter Bielack zrobili prawdziwy pokaz możliwości światła!
W harmonogramie znalazło się miejsce dla aż 53 występów, począwszy od najbardziej popularnej tematyki portretowej, przez sport i motoryzację czy latanie dronami aż po prowadzenie własnego biznesu foto-video, czy nawet akty.
ŚwiatłoSiła 2024
Międzynarodowy festiwal
III edycja festiwalu była pierwszą międzynarodową, można to tak ująć, gdyż kilka prelekcji prowadzonych było w języku angielskim przez gości pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, Indii czy Japonii. Gościem specjalnym wydarzenia był Kazuto Yamaki, prezes Sigma Corporation, który udzielił długiego wywiadu na żywo, włączając w to pytania od publiczności. Swój wykład wygłosiła Agata Serge, Polka mająca na swoim koncie sesje zdjęciowe m.in. dla Christiny Aguilery i innych gwiazd światowego formatu. Nie zapomniano także o zajęciach w języku migowym, które poprowadziła Anna Kudra, niesłysząca fotografka, na co dzień pracująca w obsłudze klienta dla Cyfrowe.pl, co w zapowiedziach z dumą podkreślał organizator.
Wyjątkowy klimat
Prelekcje odbywały się w także w sąsiednim budynku, tzw. Sali BHP, gdzie na co dzień mieści się muzeum poświęcone historii Stoczni Gdańskiej oraz Solidarności, co tworzyło niesamowitą atmosferę. Niestety sala ta okazała się być za mała przy tak dużym zainteresowaniu i niektóre wykłady nie pomieściły wszystkich chętnych słuchaczy. W przyszłym roku najbardziej oblegane tematy zostaną przeniesione do większych lokalizacji.
Strefa sprzętowa i rabaty na zakupy
Na parterze ECS swoje produkty prezentowało ponad 50 marek sprzętu fotograficznego i filmowego, np. Canon, Nikon, Sony, Fujifilm, DJI, Rode czy Asus. Pojawiło się także kilkoro mniejszych producentów albumów i rekwizytów fotograficznych, np. Nphoto i Crystal Album. Krótko mówiąc, przegląd całej branży foto-video.
Oferta specjalna
Oferta specjalna przygotowana przez organizatorów jak co roku jest charakterystycznym, nieodłącznym elementem festiwalu, a ceny, jak mawiają sami uczestnicy, sprawiają, że mamy we wrześniu wcześniejszy black friday. Na zakupy opłacało się tu przyjechać nawet z innych części Polski. Zamówione na stoisku Cyfrowe.pl produkty można było odebrać na miejscu lub zamówić z dostawą do domu.
Wypożyczalnia Cyfrowe.rent
Dla niezdecydowanych na zakup swoje progi otworzyła wypożyczalnia sprzętu foto-video Cyfrowe.rent, oferująca w trakcie festiwalu darmowe testy sprzętu. Każdy zainteresowany mógł przez godzinę korzystać z dowolnie wybranego aparatu i obiektywu, a potem wymieniać go na kolejny i kolejny zestaw.
Wypożyczalnia nie pobierała żadnych opłat, nawet kaucji! Wystarczyło mieć własną kartę pamięci i wylegitymować się dowodem osobistym. Przy stoisku wypożyczalni przez całe dwa dni tworzyła się najdłuższa kolejka, mimo dość sporej liczby obsługi. Nic dziwnego, stół uginał się od sprzętowych nowości. Największym zainteresowaniem cieszył Canon EOS R5 mark II, mający niedawno swoją premierę.
Scenki studyjne do poszerzania portfolio
Ogromne tłumy zbierały się także przy stoiskach Eizo, Patony, Sigmy, Canona, Sony i Glareone, którzy przygotowali dla odwiedzających mini studia z oświetleniem, rekwizytami oraz wystylizowanymi modelkami, np. Wiktorią Glazjer, aktorką znaną z serialu „1670” emitowanego na Netflixie. Była to świetna okazja dla festiwalowiczów do rozbudowania swojego portfolio! Dodatkowo niektóre firmy zadbały, aby przy scence pojawili się instruktorzy prowadzący pokazy, warsztaty i konsultacje. Przy stoisku można było spotkać m.in. Emila Blińskiego, Grzegorza Maciąga.
Drugi obieg sprzętu foto-video
Na stoisku Cyfrowe.pl można było także zakupić sprzęt używany lub wycenić i zostawić w rozliczeniu własny. Podczas festiwalu swoją premierę miała nowa usługa – automatyczna wycena używanego srzętu dostępna od teraz na stronie organizatora. Umożliwia uzyskanie wstępnej wyceny w 30 sekund, co znacząco przyspiesza i ułatwia proces sprzedaży. To innowacyjne w branży rozwiązanie promuje drugi obieg sprzętu i poniekąd też ekologię, a przede wszystkim pozwala klientom na dodatkowe oszczędności i znalezienie dofinansowania na upgrade swojego wyposażenia. Gdy producenci obecni na festiwalu promują swoje nowości, Cyfrowe.pl promuje drugi obieg – wszystko się uzupełnia!
Przygotowano też specjalne stoisko dla przedsiębiorców, którzy mogli odbyć spotkanie ze specjalistami B2B w zakresie doradztwa sprzętowego i nie tylko.
Z teleobiektywami Canon i Sony na dachu ECS
Oprócz strefy wystawców na parterze oraz sal wykładowych na wszystkich piętrach ECS, do których prowadziła mapa i panoramiczne windy, organizator imprezy, Cyfrowe.pl, zagospodarował nawet taras widokowy na dachu budynku, gdzie stanęła strefa teleobiektywów z pięknym widokiem na miasto i stocznię! Uczestnicy mogli testować ogniskowe typu 600 czy 400 mm udostępnione przez marki Canon oraz Sony.
Konkursy, wystawy i afterparty – ŚwiatłoSiła się rozwija!
W trakcie pierwszego dnia festiwalu poznaliśmy zwycięzcę konkursu fotograficznego „Żywioły”, którym został Paweł Piotrowski, wybrany przez 4-osobowe jury w składzie: Jadwiga Janowska, Marta Kowalska, Agnieszka Piasecka, Agata Serge. Jak co roku, już od 3 lat, sponsorem nagrody głównej była firma Canon Polska, która ufundowała aparat Canon EOS R8 z obiektywem.
Nagrody dla wyróżnionych finalistów natomiast wręczył Focus Nordic, polski dystrybutor lamp ledowych Zhyiun. W konkursie wzięło udział ponad 1000 osób, które zgłosiły około 2000 zdjęć. Najlepsze z nich w ilości 14 sztuk, 13 autorów (Jeremiasz Gądek, Artur Jastrzębski, Marcin Kozak, Grzegorz Szewczuk, Witold Ziomek, Julia Augustowicz, Piotr Cieślak, Paweł Dudzik, Łukasz Młodziński, Roland Okoń, Joanna Przygodzka, Ryszard Skawiński) prezentowano na pokonkursowej wystawie na parterze ECS.
To jednak niejedyna wystawa, jaką mogliśmy podziwiać w trakcie festiwalu. W industrialnej przestrzeni Plenum, na słynącej z najlepszych imprez w Gdańsku ul. Elektryków, już 3 tygodnie przed wydarzeniem, zawisły obok siebie aż 3 wystawy 4 autorów. Byli to śp. Zbigniew i Maciej Kosycarze z historycznymi zdjęciami miasta Gdańska, Marta Kowalska z projektami Silver Threads oraz Mujeres Medicina oraz Damian Hornet z projektem #TOWAŻNE. Kuratorem wystawy był Jarosław Respondek.
Za dnia można było załapać się na oprowadzanie po wystawie przez autorów, a wieczorem wziąć udział w uroczystym finisażu i afterparty z muzyką i djem. Na imprezie pojawiło się wielu prelegentów, których mogliśmy poznać od nieco bardziej prywatnej strony. Trzecia edycja festiwalu była jednocześnie pierwszą, gdy zdecydowano się na zorganizowanie wspólnej imprezy dla wszystkich uczestników.
Warsztaty czyli coś extra dla praktyków
Kto zajrzał wcześniej do portfela i zarezerwował sobie miejscówkę na warsztatach, mógł co najmniej kilka godzin, a bywało, że i cały dzień, spędzić na praktycznej nauce fotografowania z polskimi i zagranicznymi autorytetami. Największym zainteresowaniem adeptów sztuki fotograficznej cieszyły się zajęcia z Joe McNally, ikoną fotografii z Nowego Jorku, którego znamy m.in. z okładek National Geographic, sesji dla takich osobistości, jak Donald Trump oraz reportaży wykonywanych w 70 krajach na całym świecie!
Joe McNally poprowadził warsztaty masterclass i fotospacer na klimatycznych terenach stoczniowych oraz wykład z pokazem sesji na żywo, w którą zaangażował siedzącą na widowni publiczność. Dla uczestników tego show zadbano o tłumaczenie symultaniczne, co tylko potwierdza, jak profesjonalnie organizowany jest ten festiwal.
Dla tych, którzy chcieli poczuć się jak na planie filmowym przygotowano masterclass operatorski z Wiktorem Obrokiem, człowiekiem, który kręcił m.in. dla Netflixa i Discovery. Odbyły się także warsztaty z fotografii sportowej z udziałem deskorolkarzy robiących ewolucje na specjalnie zbudowanej pod ECS rampie, warsztaty fotografii modowej na tle przemysłu stoczniowego i z oświetleniem plenerowym Glareone, a także aż dwa warsztaty z fotografowania aktów w Studiu Luksfera, a to i tak nie wszystko!
Warto zaznaczyć, że oferta warsztatowa na festiwalu ŚwiatłoSiła co roku jest bardzo atrakcyjna cenowo. Podobne warsztaty, u tych samych prowadzących, kosztują w ciągu roku znacznie więcej. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniom uzyskanym od partnerów festiwalu, dzięki czemu organizator próbuje zachowac egalitarny dostęp do nauki dla każdego.
Fotogry, fotospacery i przeglądy portfolio
Na zwiedzanie Stoczni Gdańskiej z aparatem ruszyło aż 6 grup, każda z innym prowadzącym i innymi… nagrodami! Tak! Bo fotospacery, to także rywalizacja o nagrody. Na starcie uczestnicy dowiadują się o czekających ich fotograficznych zadaniach, które już po festiwalu są oceniane przez jury składające się z prowadzącego i sponsorów.
W tym roku do wygrania były m.in. aparaty Instax, lampy Nanlite, negatywy Ilford, drukarki Canon i wiele innych. Niespodzianką na fotogrze z Canonem i Alicją Zmysłowską, psią fotografką, była jej podopieczna, czwronożna Cirilla. A dzień wcześniej, na tzw. beforze, Irek Walędzik wraz z marką OM System poprowadził zajęcia z fotografii makro w rezerwacie Strzyża w Gdańsku.
Najwięksi śmiałkowie natomiast mogli poddać swoje zdjęcia ocenie profesjonalistów podczas przeglądu portfolio, które w tym roku poprowadzili m.in. Radosław Pasterski, Jakub Rybicki i Wojciech Męczyński.
Zapisany live z festiwalu ŚwiatłoSiła czyli 5 godzin czystej inspiracji
Dla osób, które nie dotarły na ŚwiatłoSiłę, transmitowane były wywiady na żywo z prelegentami oraz wystawcami. W tymczasowym studiu telewizyjnym pojawili się, np. Katarzyna Okrzesik-Mikołajek (Newell), Malachite Meadow (Canon), Maciej „Dusiciel” Czarnecki (Sony), Kazuto Yamaki (CEO SIGMA Corporation), Mariola Glajcar (Nikon). Nagranie jest dostępne na stronie www.swiatlosila.pl/live.
- Zdjęcia: Jacek Kośclicki, Jakub Steinborn, Jakub Gąsiorowski, Karolina Jurkiewicz, Barbara Blaumann
- Film: Jacek Kiejko
- Live: Jakub Urban, Oskar Rak (Filmowiec PRO).
- Tekst i relacja w social media: Aleksandra Polkowska
Więcej materiałów dostepnych na Instagramie Cyfrowe.pl oraz Facebooku.